Sierpc
Gdy budujesz dom warto zastanowić się (...)
Od pewnego już czau na rynku produktów wykorzystywanych do ociepleń poddaszy wyróżnia się izolacja termiczna pianką poliuretanową. Jest to produkt stosunkowo nowy w Polsce jednak zwolenników tego materiału izolacyjnego przybywa. Przemawiają za nim m.in. wysokie parametry izolacyjne a także co równie ważne w dobie ekologii i oszczędzania, zmniejszenie zarówno kosztów ogrzewania jak emisji dwutlenku węgla.
Wyróżniamy dwa rodzaje pianek poliuretanowych ze względu na ich strukturę. Piankę otwartokomórkową z licznymi otwartymi pechęrzykami powietrza pozwalających na swobodny przepływ pary wodnej. A także piankę zamkniętokomórkową, której struktura jest zwarta i jak sama nazwa wskazuje zamknięta; a zatem jest także cięższa. Do izolacji poddaszy stosuje się piankę otwartokomórkową, która jest lekka a także "oddycha". Para wodna, która często w wyniku złej wentylacji skarapla się na ścianach powoduje powstawanie pleśni i grzybów. Pianka poliuretanowa jest paro przepuszczalna dzięki czemu pozwala na utrzymanie przyjemnego i komfortowego środowiska wewnątrz budynku. Gęstość pianki wykorzystywanej do izolacji poddaszy jest stosunkowo niska co przemawia za jej lekkością a zatem nie obciąża ona konstrukcji dachowej.
Metoda, którą stosuje się do aplikacji pianki poliuretnowej jest metodą natryskową. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu m.in. pistoletu natryskowego produkt ten zostaje nałożony na daną powierzchnię wypełniając wszelkie zakamarki i szczeliny oraz trudno dostępne miejsca, które w przypadku skomplikowanych konstrukcji mogłyby stwarzać problemy. Nie pozostawia żadnych pustych miejsc zapobiegając powstawaniu mostków termicznych bardzo często odpowiedzialnych za utratę nawet 30% ciepła z budynku. Poddasze zostaje pokryte izolacją w 100% a początkowo ciekły produkt po aplikacji sztywnieje i tworzy bezszwową barierę termiczną. Pianka jest wytrzymała, nie kruszy się, nie ulega zniekształceniu. Dzięki czemu nie wymaga z czasem żadnych napraw czy uzupełnień. Raz zaaplikowana pozostaje na całe użytkowanie budynku.
Pianka poliuretanowa posiada najniższy wśród metod ociepleń współczynnik przewodzenia ciepła. Wiedzieć należy, że im niższa wartość tym produkt gorzej przewodzi ciepło co oznacza, że jest lepszym izolatorem. Pianka w okresie letnim nie pozwala na przedostanie się gorącego powietrza do wewnątrz domu niwelując zatem nagrzewanie się poddasza i zapewniając utrzymanie odpowiedniej temperatury. Zimą natomiast izolacja ta zapobiega "uciekaniu" ciepła, pozwalając na zmniejszenie zapotrzebowania ogrzewania budynku, gdyż komfortowa temperatura utrzymuje się dłużej.
Gdy budujesz dom warto zastanowić się (...)
Ocieplenie poddasza użytkowego może w (...)